Najdete nás na

facebooku

Jak drahé nemovitosti byly a jak budou?

Pojďme se tentokrát podívat, jak vypadaly ceny nemovitostí za posledních 10 let a jaký je předpoklad do budoucna.

Ceny nemovitostí rostly překotným tempem až do začátku roku 2008 v celé České republice, samozřejmě Brno nevyjímaje. Následně začaly v polovině stejného roku klesat v důsledku světové finanční a hospodářské krize. Jak je vidět z grafu, ceny se vrátily na úroveň 1. kvartálu 2007 a tady vydržely až do roku 2012, kdy začaly opět stoupat a v tomto trendu pokračují.

Vývoj cen bytových nemovitostí
(čtvrtletní index, rok 2000 = 100)

Zdroj: ČSÚ   

Příčinami růstu cen bytů se staly především klesající úrokové sazby a samozřejmě růst ekonomický. Tempo růstu se postupně zvyšovalo. Díky poklesu úrokových sazeb pod 3 % (v letech 2008 a 2009 se pohybovaly nad 5,5 %) se těšily malé byty zájmu drobných investorů. Vyhledávané byly především nejmenší a nejlevnější byty, což zapříčinilo jejich právě tak velký cenový růst (podrobnější informace jsou uvedeny v tabulce níže)

Růst v číslech

Vývoj průměrných cen bytů v okrese Brno – město

Zajímá Vás vývoj v jiné lokalitě nebo u jiné dispozice? Navštivte portál realitycechy.cz nebo nás kontaktujte.
Zdroj: server RealityČechy.cz

Byty 1+1 a 1+kk v Brně vzrostly během roku 2014 o neuvěřitelných 16 %. Jak bylo již zmiňováno, hlavním impulsem byl enormní zájem o tento typ bytů a zároveň klesající sazby hypoték. Nabídka nestíhala pokrývat požadovanou poptávku.

Zájem investorů se díky této situaci rozšířil i o byty 2+1 a 2+kk, což znamenalo zrychlení růstu cen i u tohoto typu bytů. To se jasně projevilo během roku 2015 i 2016, kdy dochází k nárůstu cen o 12 %.

Vrcholu nárůstu trh s nemovitostmi dosáhl v roku 2016. Všechny typy bytů v Brně dosáhly zvýšení ceny o více než 10 %. Byty s dispozicí 1+1 a 1+kk dosáhly dokonce 23 %. Opět velkou roli hrály extrémně nízké úrokové sazby, které se dostaly pod 2 %. Navíc v polovině roku 2016 Česká národní banka začíná zmiňovat navýšení základní úrokové sazby. Toto vedlo k dalšímu zvýšení aktivity na realitním trhu, kterou ani nárůst nabídkových cen nezastavil.

Nárůst nabídkových cen bytů za celý rok 2017 byl již pod hranicí 10 %.

Jak je to s dostupností vlastního bydlení?

Dostupnost vlastního bydlení se především díky zásahům České národní banky (zvyšování úrokových sazeb a potřeby v průměru 30 % vlastních zdrojů) a rostoucím cenám nemovitostí snižuje. Z dlouhodobého hlediska ovšem nikdy neexistoval lepší čas na koupi nemovitosti než dnes. Jedinou výjimkou, kdy bylo lépe s koupí počkat, bylo období na začátku roku 2008 a koupit v polovině 2009. Pokud se na to podíváme z dlouhodobého hlediska, tak koupit na vrcholu před krizí 2008, bylo stále výhodnější než za současné ceny. Nejlepším okamžikem pro nákup z perspektivy min. 10 let vlastnění nemovitosti je tedy dnes.

Jak to bude dál?

To, že přijde znovu krize a korekce cen je hlediska cyklu ekonomiky nevyhnutelné. V Brně se ovšem nedá předpokládat nijak výrazný propad vzhledem k absenci územního plánu a následně k délce povolovacího procesu, která je jednou z nejdelších na světě. Díky tomu se v Brně nebude výrazně zvyšovat nabídka bytů a pokud výrazně nepoklesne poptávka, hluboký pád cen nás nečeká. Ceny nemovitostí jsou dnes nejvyšší v historii.

Pokud chcete této situace využít, neváhejte se na nás obrátit o radu, jak nejlépe postupovat. Díky zkušenostem od roku 2007 vás dovedeme k úspěšnému obchodu.

Získejte další tipy

Kontaktujte nás

Máte jakýkoliv dotaz související s Vaší nemovitostí nebo doplňující otázky k našim službám? Jednoduše vyplňte následující formulář a rádi Vám vše zodpovíme.

PEGAS REAL &
DEVELOPMENT, S.R.O.

realitní a developerské centrum

Kamenná 13
639 00 Brno

Telefon: +420 702 182 482

E-mail: info@pegasreal.cz

IČO: 28293304

DIČ: CZ28293304