Najdete nás na

facebooku

Exekucí je mraky, co s tím?

V současnosti je v České republice vypsaných více než 2400 dražeb nemovitostí a každým dnem přibývají další.

Koho může exekuční příkaz k prodeji nemovitosti potkat a jak postupovat?

Poctivé splácení dluhů neberte na lehkou váhu. Podle statistických údajů Exekutorské komory a Ministerstva spravedlnosti bylo v loňském roce nařízených 718 000 exekucí.

Samozřejmě, ideální je splácet dluhy včas a udělat vše proto, aby k exekuci vůbec nedošlo. Co ale dělat v případě, že dlužníkovi přišel dopis od exekutora?

Je třeba jednat okamžitě!

Hrát si na mrtvého brouka ještě nikomu nepomohlo, právě naopak. V situaci, jako je tato, kdy dluh narůstá spolu s každým úkonem exekutora a exekuce může skončit dražbou, je to nejméně vhodné řešení. Navíc dlužník může takzvaným dobrovolným plněním snížit odměnu exekutora až o polovinu. Je ale třeba stihnout 30-denní lhůtu, která běží ode dne, kdy dlužník dostal od exekutora vyrozumění o uhrazení dluhu.

Podle etického kodexu je exekutor povinen hledat spolu s dlužníkem co nejpřijatelnější řešení, kterým může být například splátkový kalendář – ale závisí také na výše dluhu a na ochotě dlužníka komunikovat.

Pokud jediný majetek, kterým dlužník disponuje a kterým by bylo možné dluhy pokrýt, je nemovitost, exekutorovi nezbude než nařídit její prodej. To znamená, že exekutor nechá zhotovit znalecký posudek. Cena, kterou znalec určí, se obvykle pohybuje na spodní hranici tržní ceny nemovitosti, nejnižší podání se pak stanoví na 2/3 této ceny. Z částky získané vydražením musí dlužník, kromě samotného dluhu, zaplatit veškeré náklady spojené s dražbou, jako náklady na exekuční řízení, náklady věřitele a odměna exekutora za vydražení nemovitosti. Celkový dluh tak může narůst i o desítky procent. Nebývá výjimkou, že takový prodej dražbou nepokryje veškeré závazky vůči věřiteli a exekuční řízení pokračuje.

Pokud však dlužník jedná rychle, může ještě na poslední chvíli výrazně ušetřit. Řešením je prodej nemovitosti před samotnou dražbou. Se souhlasem exekutora může dlužník najít zájemce o nemovitost a prodat ji za nejvyšší možnou cenu. V tomto případě je vhodné obrátit se na realitní kancelář, která má zkušenosti a ví jak postupovat. Může se dokonce stát, že o koupi nemovitosti v exekuci bude mít zájem přímo realitní kancelář a problém bude vyřešen.

Pokud máte jakékoliv dotazy, neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

Samozřejmě jsme tu pro Vás pro jakýkoliv případ prodeje nemovitosti. Na prodej jsme specialisté.

Získejte další tipy

Kontaktujte nás

Máte jakýkoliv dotaz související s Vaší nemovitostí nebo doplňující otázky k našim službám? Jednoduše vyplňte následující formulář a rádi Vám vše zodpovíme.

PEGAS REAL &
DEVELOPMENT, S.R.O.

realitní a developerské centrum

Kamenná 13
639 00 Brno

Telefon: +420 702 182 482

E-mail: info@pegasreal.cz

IČO: 28293304

DIČ: CZ28293304