Najdete nás na

facebooku

Hypotéka nebo pronájem – co se vyplatí víc?

Uvažujete nad tím, zda je výhodnější platit nájemné a investovat do cizího nebo je lepší bydlet ve vlastním a zadlužit se?

Při rozhodování, zda si hypotéku vzít nebo ne, je třeba zvážit hned několik věcí.

Jednou z nich je výše cen nemovitostí a výše nájemného v dané oblasti. Pokud máte vyhlédnutý konkrétní byt, spočítejte si hypotéku, se kterou byste nákup platili a porovnejte ji s výškou nájemného v podobném bytě. Pokud je splátka hypotéky mnohem vyšší než výše nájemného, ​​pak vlastní bydlení není výhodným řešením. Myslete i na to, že ceny bytů a výše nájemného se liší od města k městu. Úrokové sazby hypotéky však bývají stejné v celé zemi.

Rozhoduje i velikost bytu. Mezi nájemným v bytě o velikosti 2 + kk a 3 + kk bývá malý rozdíl. Rozdíl mezi kupní cenou těchto bytů je již výraznější.

Jeden z faktorů, který hovoří ve prospěch hypotéky je fakt, že investujete do svého. Pokud máte stále zaměstnání a jasnou představu o tom, kde chcete prožít svůj život, je logické že uvažujete o vlastním bydlení. Na druhou stranu, byt můžete pronajímat nebo ho prodat a hypotéku splatit.

Pokud se rozhodnete pro hypotéku, odborníci tvrdí, že byste měli mít alespoň 15% z ceny nemovitosti z vlastních zdrojů.

Pronájem je určitě menší závazek – pokud se budete chtít přestěhovat, nemusíte řešit prodej nemovitosti. Může se však stát, že se pronajímatel rozhodne zvýšit nájemné, nebo Vám neprodlouží smlouvu a Vy se budete muset odstěhovat. Také si nemůžete přizpůsobit bydlení podle svých představ a v neposlední řadě – investujete do cizího.

Při porovnávání hypotéky s pronájmem však nesmíme zapomenout na jednu důležitou věc a tou je inflace.

Většina lidí zvažuje, kolik při hypotéce proplatí, zapomíná však vzít v úvahu vliv inflace – ta znehodnocuje peníze. Podle dlouhodobých statistik se vzhledem k inflaci budou zvyšovat platy, spolu s nimi však bude růst i výše nájemného. Váš dluh vůči bance zůstane stejný, ale peníze, které jste bance dlužni budou mít v budoucnosti menší hodnotu. Splátka hypotéky bude reálně klesat.

Jak to tedy je?

Pravdou zůstává, že obecná odpověď na otázku, zda je výhodnější hypotéka nebo pronájem, neexistuje. Každý případ je jedinečný a okolnosti jsou odlišné. To, co platilo před pár lety, již nemusí platit dnes a jiná je i situace v jednotlivých městech.

Jelikož se při koupi vlastního bydlení většinou jedná o nemalé peníze, nejlepším řešením je promluvit si s finančním poradcem a s realitním makléřem – za to nic nedáte a alespoň se vyvarujete případnému špatnému rozhodnutí.

Získejte další tipy

Kontaktujte nás

Máte jakýkoliv dotaz související s Vaší nemovitostí nebo doplňující otázky k našim službám? Jednoduše vyplňte následující formulář a rádi Vám vše zodpovíme.

PEGAS REAL &
DEVELOPMENT, S.R.O.

realitní a developerské centrum

Kamenná 13
639 00 Brno

Telefon: +420 702 182 482

E-mail: info@pegasreal.cz

IČO: 28293304

DIČ: CZ28293304