Kdo platí daň z nabytí nemovitých věcí? Jak to tedy je?

Možná jste se již doslechli o plánované změně, týkající se platby daně, nazývající se daň z nabytí nemovitých věcí. Doposud platilo pravidlo, že plátcem daně byla strana prodávajícího, pokud se ovšem strany nedohodly jinak. Tato možnost byla ale tak komplikovaná, že ji téměř nikdo nevyužíval a daň platil téměř automaticky prodávající.

Nyní je projednáván návrh novely zákona, kde hlavní navržená změna spočívá ve sjednocení osoby poplatníka daně z nabytí nemovitých věcí v osobě nabyvatele, a tím i odstranění možnosti volby poplatníka daně (sazba daně zůstává na stávajících 4% z kupní ceny nebo z ceny podle vyhlášky, podle toho která je vyšší). Fakticky se jedná o navýšení ceny nemovitosti pro kupující. Tento návrh novely zákona by měl přijít v platnost k 1.dubnu 2016 dle původních informací. Ale z důvodu nedokončení projednání návrhu a také faktu že ke dni 19.února 2016 je návrh ve fázi 2. čtení, zdaleka není jisté zda a kdy se návrh schválí. Je tedy velmi pravděpodobné, že pokud bude tato úprava platit, přichází v úvahu další termín a to je 1.červenec 2016.

Kdy tato změna přejde ve skutečnost, se prozatím neví, ale určitě Vás o ní budeme včas informovat.

Sledujte náš blog, budeme Vás informovat!

Získejte další tipy

Kontaktujte nás

Máte jakýkoliv dotaz související s Vaší nemovitostí nebo doplňující otázky k našim službám? Jednoduše vyplňte následující formulář a rádi Vám vše zodpovíme.

PEGAS REAL &
DEVELOPMENT, S.R.O.

realitní a developerské centrum

Vinohrady 793/43
639 00 Brno

Mgr. Pavlína Hrubá Teichmannová
Telefon: +420 702 182 482

E-mail: info@pegasreal.cz

IČO: 28293304

DIČ: CZ28293304