Změny v roce 2016. Týkají se i Vás?

Protože legislativní změny jsou ve srovnání s minulým rokem nepřehledné, připravili jsme několik zásadních bodů, které by Vám mohly pomoci zorientovat se.

1. Stavební pozemky od ledna 2016 zdražily. Od nového roku se připočítává DPH ve výši 21% i k pozemkům, které byly v minulosti od daně osvobozeny. Nejde však ani tak o změnu výše DPH, jak o upravení definice stavebního pozemku.

2. Pronajímáte byt? Průkaz energetické náročnosti budovy PENB bude samozřejmostí už i při inzerci jednotlivých bytových jednotek k pronájmu. Vlastník budovy je od 1. ledna 2016 povinen zajistit zpracování průkazu při pronájmu ucelené části budovy a také je povinen tento průkaz, nebo jeho ověřenou kopii, předložit možnému nájemci ještě před uzavřením smlouvy.

3. S pronájmem souvisí i další změna. Od nového roku je jasně vymezena výše nákladů, které nájemce v pronajatém bytě uhradí za údržbu a opravy. Nedohodnou-li se pronajímatel a nájemce jinak, drobné úpravy v bytě hradí nájemce. Za drobné opravy se mimo těch, které jsou vypsány ve zvláštním předpisu, považují takové, kdy náklad na jednu opravu nepřesáhne částku 1000 Kč.

4. Na změnu týkající se daně z nabytí nemovitých věcí si ještě počkáme. V případě, že jde o nabytí vlastnického práva koupí nebo směnou, stále platí, že pokud se převodce a nabyvatel v kupní nebo směnné smlouvě nedohodnou jinak, poplatníkem daně je nadále převodce.

Pokud máte zájem o rozšířenou verzi článku, nebo potřebujete s čímkoliv poradit, kontaktujte nás na e-mailové adrese martincekova@pegasreal.cz.

Přejeme Vám všem úspěšný den!

Získejte další tipy

Kontaktujte nás

Máte jakýkoliv dotaz související s Vaší nemovitostí nebo doplňující otázky k našim službám? Jednoduše vyplňte následující formulář a rádi Vám vše zodpovíme.

PEGAS REAL &
DEVELOPMENT, S.R.O.

realitní a developerské centrum

Vinohrady 793/43
639 00 Brno

Mgr. Pavlína Hrubá Teichmannová
Telefon: +420 702 182 482

E-mail: info@pegasreal.cz

IČO: 28293304

DIČ: CZ28293304